Salvana Følstart giver den bedste start på livet! Allerede i slutningen af det første leveår, har et varmblodsføl opnået 60% af sin slutvægt. Den enorme vækst gør det klart, hvor vigtig korrekt fodring af føllet er. Korrekt fodring er altafgørende for at undgå vækstforstyrrelser/ernæringsmæssige ubalancer og give føllet de bedste betingelser for en sund start på livet.
Ernæringsmæssig ubalance i føllets vigtige udviklingsfase det første leveår, kan have alvorlige konsekvenser. Konsekvenserne af en sådan ubalance kan være svære, og i nogle tilfælde nærmest umulige, at rette op på i senere vækstfaser.
Salvana Følstart giver de perfekte grundsten til resten af livet og er beregnet til meget tidlig anvendelse, allerede fra 2. leveuge. Salvana Følstart understøtter hoppemælken i vækstfasen og sikre optimale vækstmuligheder for knogler, sener og muskler. Aminosyreindholdet hjælper til brusk og sene dannelse. Calciumindholdet er tilpasset føllet i vækst, for bedste understøttelse af knoglerne. Alle råvarer er varmebehandlede. Salvana Følstart indeholder desuden en høj mængde probiotika for at holde en sund tarmflora og dermed en god fordøjelse. Produktet er yderst velsmagende og indeholder druesukker til at afbalancere energibalancen i stofskiftet.
Salvana Følstart gives i koncentreret mængde sammen med hoppemælken og græs/hø. Og ved mangel af hoppen, sammen med Salvana følmælk.
Salvana har over 100 års erfaring og har igennem tiden altid været lig med kvalitet. Bevidstheden omkring høj kvalitet i produktionen er i flere årtier dybt forankret. Gennem årene har kvalitetskontrollen udviklet sig til kvalitetssikringssystemer, som bliver tydeliggjort med de talrige certifikater. Det giver til forbrugeren en kvalitet man altid kan stole på. Alt Salvana foder produceres uden genteknik.
Se nedenstående skema.
Salvana Følstarter kan anvendes fra 2. leveuge og tildeles i små portioner (håndfulde), to gange dagligt.
Vi anbefaler at overgå til Salvana Junior fra ca. 6 måneders alderen. Undgå foderskift på samme tid som fravænning fra hoppen/miljøskifte. Her kan det være bedre at anvende Følstart i 14 dage mindre eller 14 dage mere.